ΘΕΜΑ : «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή εκπαιδευτικών σε Πρόγραμμα-Δίκτυο Αειφορίας του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.»

06.10.2020 8:00 am - 9:00 am

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Κ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

3ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.)

Βέροια, 6 Οκτωβρίου 2020

Αρ. Πρωτ.: 1954

Λ. Στρατού 72, Βέροια 591 31 (2ος όροφος)

[Κτίριο Διεύθυνσης Τεχνικών   Έργων Π.Ε. Ημαθίας]

τηλ.: 23313.53.657

Πληροφορίες: Αθανάσιος Χαρίσης,

Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

τηλ.: 6974738716

ΠΡΟΣ:

1. 1.Σχολικές Μονάδες Επιστημονικής Ευθύνης Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία Α. Χαρίση (σχολικές μονάδες όλων των τύπων Προσχολικής, Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας)
  2. Σχολικές Μονάδες Παιδαγωγικής Ευθύνης Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία Α. Χαρίση
  3. Κ.Π.Ε. Αν. Ολύμπου
  4. Κ.Π.Ε. Νάουσας
  5. Κ.Π.Ε. Έδεσσας-Γιαννιτσών

Κοιν.

1. Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας

2. Δ.Π.Ε. Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας

(υπόψη Υπευθύνων Σ.Δ.)

3. Δ.Δ.Ε. Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας

(υπόψη   Υπευθύνων Σ.Δ.)

Σχετ.:

1. 1.ΦΕΚ 4299/27-9-2018/τ. B
  2. 2.Απόφαση με αρ. πρωτ. 24175/24-10-2018 της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας: «Ανάθεση επιστημονικής και παιδαγωγικής ευθύνης σχολικών μονάδων σε Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας».
  3. 3.Πρακτικό Ολομέλειας 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. 38/10-9-2020.

Αγαπητοί/-ές Διευθυντές/-ντριες και συνάδελφοι εκπαιδευτικοί,

ευχόμαστε αρχικά σε όλους/-ες καλή σχολική χρονιά με υγεία και απρόσκοπτη επιτυχία στο έργο σας.

Με το παρόν έγγραφο σας προσκαλούμε να δηλώσετε αρχικό ενδιαφέρον για τη συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό/Επιμορφωτικό Πρόγραμμα-Δίκτυο Αειφορίας «Αγροκτήματα-Περιαστικά Δάση-Κοινωνική και Αλληλέγγυα Οικονομία». Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί, ως εναλλακτική εκπαιδευτική πρόταση κατά το 2020-21, με τον συντονισμό του Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. και τη συνεργασία της Πανεπιστημιακής Κοινότητας και άλλων Σ.Ε.Ε. του ΠΕ.Κ.Ε.Σ..

Η Εκπαίδευση για την Αειφορία, υπηρετώντας τους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης, προτείνει ως κεντρική δράση της στην εκπαιδευτική κοινότητα το συγκεκριμένο πρόγραμμα για το 2020-21, με προοπτική δημιουργίας Δικτύου. Σε μια ιδιαίτερη χρονιά λόγω της πανδημίας, στοχεύουμε στην έμπνευση, τη δημιουργικότητα, τη βιωματικότητα και μέσα από βιωματικές εμπειρίες εξ αποστάσεως, στην ενεργητική ενασχόληση με τη φύση, την υγεία και τον πολιτισμό, με ευελιξία και αναπροσαρμογές, αναζητώντας ταυτόχρονα διεξόδους βιώσιμης επαγγελματικής δραστηριότητας που συνάδουν με περιόδους γενικευμένης οικονομικής/ανθρωπιστικής κρίσης.

Επισυνάπτεται ένα συνοπτικό ενημερωτικό έγγραφο. Παρακαλούνται οι κ.κ. Διευθυντές/-ντριες των σχολικών μονάδων και οι Υπεύθυνοι/-ες λειτουργίας των Κ.Π.Ε. να ενημερώσουν όλους/-ες τους/τις εκπαιδευτικούς και, εφόσον υπάρξει αρχικό ενδιαφέρον εκπαιδευτικού ή ομάδας εκπαιδευτικών να συμμετάσχει στο πρόγραμμα:

1. είτε σε πρώτη φάση για να επιμορφωθεί για το θέμα,
  2. είτε να εντάξει δραστηριότητες στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, του Αναλυτικού Προγράμματος, των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων ή της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων των ΕΠΑΛ,

παρακαλούμε ας συμπληρωθεί μέχρι 13/10 η φόρμα google

Προϋπόθεση για τη συνέχεια της συνεργασίας στην περίπτωση (2) είναι να συζητηθεί το θέμα στον Σύλλογο Διδασκόντων και να υπάρχει σχετική απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων.

Σας ευχαριστούμε και καλή συνέχεια.

Με τιμή

Ο Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία

Αθανάσιος Χαρίσης

Επισυναπτόμενο: 1 ηλεκτρονικό αρχείο.

Εσωτερική διανομή:

1. Οργανωτικό Σ.Ε.Ε. 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. κ. Ν. Γραίκο.
  2. Φ. Αρχείου.