Eπιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Διαχείριση τάξης- διαχείριση συμπεριφοράς μαθητών/τριών»

28.02.2019 12:00 pm - 2:00 pm

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση σε επιμορφωτικό σεμινάριο στο ΕΠΑ.Λ. Αιγινίου

Σας προσκαλούμε σε επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Διαχείριση τάξης- διαχείριση συμπεριφοράς μαθητών/τριών» την Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 11.50 έως και 14.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΠΑ.Λ. Αιγινίου. Το σεμινάριο απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς του ΕΠΑ.Λ. Αιγινίου (ενδοσχολικό) και σε Δ/ντές/ντριες και εκπαιδευτικούς (2-4) των άλλων σχολικών μονάδων παιδαγωγικής ευθύνης (διασχολικό) του Συντονιστή Ε.Ε. κ. Α. Χαρίση.

Η τρίωρη επιμορφωτική δράση διοργανώνεται από τον Συντονιστή Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 3ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Κ. Μακεδονίας σε συνεργασία με τον Διευθυντή του ΕΠΑ.Λ. Αιγινίου κ. Ζήση Λαζόπουλο, μετά από διερεύνηση επιμορφωτικών αναγκών και σχετικό αίτημα του ΕΠΑ.Λ. Αιγινίου, στα πλαίσια της κοινότητας μάθησης των σχολείων παιδαγωγικής ευθύνης του Σ.Ε.Ε.. Θα υλοποιηθεί χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο και για τους συμμετέχοντες και χωρίς να διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων με βάση το παρακάτω πρόγραμμα:

Προσέλευση-Χαιρετισμός

Δήμητρα Πάντα, Καθηγήτρια Παιδαγωγικής της ΑΣΠΑΙΤΕ, Διευθύντρια του Π.Μ.Σ. «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης»: "Διαχείριση τάξης",

Άννα Μπαφίτη, Κοινωνιολόγος, υπ. διδ. Παν. Δυτικής Μακεδονίας: "Πρόληψη και διαχείριση ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού",

Αθανάσιος Χαρίσης, Σ.Ε.Ε.: "Παιδαγωγικά μέτρα και ενέργειες παιδαγωγικού χαρακτήρα για τη διαχείριση παραβατικών συμπεριφορών στο σχολείο: διασύνδεση με την Εκπαίδευση για την Αειφορία".

Βασικοί σκοποί της δράσης είναι:

1. να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί για το νομοθετικό πλαίσιο που αφορά τη διαχείριση παραβατικών συμπεριφορών στο σχολείο,

2. να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί πάνω σε σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους για τη διαχείριση της σχολικής τάξης και της συμπεριφοράς των μαθητών/τριών,
3. να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες ως προς την πρόληψη και διαχείριση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, μέσα στο πλαίσιο και της Εκπαίδευσης για την Αειφορία.