Επιμορφωτική συνάντηση ΣΕΕ Α. Χαρίση

12.11.2019 12:30 am - 2:00 pm

«Παρεμβάσεις Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης σ’ ένα σχολείο που προάγει την ‘καλή υγεία και ευημερία’».

Εισηγήσεις θα κάνουν:

-Ευαγγελία Κανάλη, Διευθύντρια του Γυμνασίου Μακρυγιάλου, Δράσεις του Γυμνασίου Μακρυγιάλου, ενός σχολείου ανοικτού στην κοινωνία, που προάγει την «καλή υγεία και ευημερία».

-Νίκη Μοσχοβάκη-Φιλιππίδου, Ψυχολόγος του «Χαμόγελου του Παιδιού», Διαδραστικές Παρεμβάσεις Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

-Αθανάσιος Χαρίσης, Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία, Καλή υγεία-σωματική και ψυχική-και ευημερία ως στόχος της βιώσιμης ανάπτυξης και της εκπαίδευσης για την αειφορία.

Η συνάντηση θα υποστηρίξει την εφαρμογή των Διαδραστικών Παρεμβάσεων Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης που θα υλοποιηθούν από εξειδικευμένη ψυχολόγο του «Χαμόγελου του Παιδιού» σε τμήματα μαθητών/τριών γυμνασίων και λυκείων των σχολείων παιδαγωγικής ευθύνης.